Tansiyon Ölçümü

Tansiyon Ölçümü

Tansiyon kan basıncı diye tabir edilebilir. Kullandığımız 12′ye 8 yada 15’10 gibi sayıların elbetteki bir özelliği vardır. İlk kullandığımız (12 yada 15) büyük tansiyon olarak adlandırılır ve kalbin kan pompalarken atardamardaki kan basıncının ölçümüne nedir. Bu mmHG birimi ile ifade edilir. Küçük tansiyon ise ikinci söylenen(8 veya 10) ve kalbin gevşeyerek pompaladığı andaki basınca denir.

 

NORMAL TANSİYON DEĞERLERİ NEDİR?

İlk olarak yaptığımız ölçümlerdeki değerlerin ne anlama geldiğini ve hangi değerlerin sağlığımızı tehdit ettiğini bilmemiz gerekiyor. Bunun yanısıra elde ettiğiniz ölçüm sonuçlarının sayılarının yanı sıra sürekli kontrolününde önemli olduğunu bilmenizde fayda var. Bunların yanı sıra yüksek tansiyonunuzun yükselmemesi için dikkat etmeniz gerekenlere dikkat etmelisiniz.

Büyük tansiyonun 120 mmHG ve 140 mmHG arasında olmasının sağlıklı olduğu söyleyen doktorlar küçük tansiyonun da 70 mmHG ile 90 mmHG arasında olması gerektiğini söylüyorlar. Bu değerleri halk arasında 12′ye 8 yada 14′e 9 olarak duymuşsunuzdur. Peki burada mmHG neyi ifade ediyor ? Bu bir basınç ölçüm birimizdir ve milimetre cıva anlamına gelir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız vikipedia adresini ziayeret edebilirsiniz.

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Dikiş Atma: Dikiş atmak acil durum gerektiren bir konudur. Kesiklerde e

Evde kan alma, Evde sağlık ve bakım hizmetlerinin evde laboratuvar hizmeti içeris

ŞEKER ÖLÇÜMÜ