Dikiş Atma - Alma

Dikiş Atma - Alma

Dikiş Atma: Dikiş atmak acil durum gerektiren bir konudur. Kesiklerde eğer tendonlarda bir sıkıntı yoksa çok parçalı bir yaralanma değilse, tamamen steril koşullarda daha önce Otoglav’da steril edilmiş dikiş seti kullanılarak, kesilmiş bölge temizlenerek dikilir. Dikilme işleminden sonra pansumanları belli aralıklarla yapılır.

Dikiş Alma: Bu işlem de steril koşullarda olur. Hasta ya ameliyat olmuştur sonrasında bize gelir ve dikişlerini pens ve bistürü yardımıyla alırız.

Ya da bizim dikiş attığımız vaka 10-15 gün sonra bize gelir ve dikişleri steril koşullarda alınır. Dikiş alma işlemi ağrısız ve basit bir operasyondur. Yara büyüklüğüne bağlı olarak, kısa sürede atılır veya sökülür.


DİKİŞLER

Konuşma dilinde dikiş olarak tanımlanan cerrahi işlemin tıp dilindeki adı sütür’dür. Dikiş, dokunun iyileşmesi süreci boyunca yaranın kapalı kalmasını sağlar.

Cerrahlar dokuları dikerken, terzilerinkine benzer dikiş yöntemlerinden yararlanırlar. Kullanılan dikiş malzemesi ikiş çeşittir: zamanla kendiliğinden eriyenler; yaşam boyunca varlığını koruyan maddeler. Birinci grupta katgüt, ikinci grupta da naylon, ipek ve tel yer alır.


DİKİŞ BİÇİMLERİ

Yaraların iki ucu farklı biçimlerde birleştirilebilir. Yalnız başta ve sonda düğümlenen sürekli bir dikiş yapılabileceği gibi, aynı sonuç tek tek düğümlü ilmeklerden oluşan bir dizi ayrı dikişlede elde edilebilir. Kesik dikiş adı verilen bu ikinci yöntemde, dkişlerden biri açılsa ya da kopsa bile dikiş tümüyle sökülmez.


DİKİŞTE KULLANILAN MALZEME TÜRLERİ

Eriyen dikiş kullanma kararı birçok etkene bağlıdır. Bunların başında dokuların olayı kapanma hızı gelir. Eriyen dikişler, dayanıklılıkları kısa sürede azaldığından, dokuların hızla iyileştiği ameliyat yaralarında, sözgelimi birkaç günde kapanan mide ameliyatlarında kullanılır.

Fıtık ameliyatlarında ise kesiğin çevresinde yeni doku oluşuncaya kadar, yıllarca sağlamlığını koruyan naylon dikişler yeğlenir. Eriyen dikiş kullanılırsa fıtık yineleyebilir.

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Dikiş Atma: Dikiş atmak acil durum gerektiren bir konudur. Kesiklerde e

ENJEKSİYONUN YAPILIŞI VE ÇEŞİTLERİ

Evde kan alma, Evde sağlık ve bakım hizmetlerinin evde laboratuvar hizmeti içeris